Skip to content

Bundle Multiple PowerPoints together and SAVE!

If you buy multiple PowerPoints, you can save money!

Don't pay full price! Use the bundle builder!

Quality Ready-To-Go ESL PowerPoints

Ready-to-go PowerPoints

Shop all

Ready-to-go ESL PowerPoints

  • 3 Useful ESL Classroom Games

    3 Useful ESL Classroom Games

    3 Useful ESL Classroom Games

    Regular price $6.99 USD
    Regular price Sale price $6.99 USD
    Unit price /  per 
  • 4 Great ESL Classroom Games for Large Classes

    4 Great ESL Classroom Games for Large Classes

    4 Great ESL Classroom Games for Large Classes

    Regular price $6.99 USD
    Regular price Sale price $6.99 USD
    Unit price /  per 
  • 5 More Great ESL Games for Large Classes

    5 More Great ESL Games for Large Classes

    5 More Great ESL Games for Large Classes

    Regular price $6.99 USD
    Regular price Sale price $6.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - ESL Lesson - What can you do? / Simple Verbs - PowerPoint Lesson

    Grade 1 - ESL Lesson - What can you do? / Simple Verbs - PowerPoint Lesson

    Grade 1 - ESL Lesson - What can you do? / Simple Verbs - PowerPoint Lesson

    Regular price $6.99 USD
    Regular price Sale price $6.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - 15 PowerPoint Lessons BUNDLE! - ESL PowerPoints

    Grade 1 - Semester 1 - 15 PowerPoint Lessons BUNDLE! - ESL PowerPoints

    Grade 1 - Semester 1 - 15 PowerPoint Lessons BUNDLE! - ESL PowerPoints

    Regular price $96.00 USD
    Regular price Sale price $96.00 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 01 - First day of school - How are you? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 01 - First day of school - How are you? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 01 - First day of school - How are you? - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 02 - Greetings - What is your name? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 02 - Greetings - What is your name? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 02 - Greetings - What is your name? - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 03 - Numbers - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 03 - Numbers - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 03 - Numbers - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 04 - Colours - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 04 - Colours - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 04 - Colours - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 05 - Classroom Objects - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 05 - Classroom Objects - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 05 - Classroom Objects - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 06 - Favourite Toys - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 06 - Favourite Toys - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 06 - Favourite Toys - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 07 - Prepositions - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 07 - Prepositions - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 07 - Prepositions - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 08 - My Family 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 08 - My Family 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 08 - My Family 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 09 - My Family 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 09 - My Family 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 09 - My Family 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 10 - My Body 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 10 - My Body 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 10 - My Body 1 - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 11 - My Body 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 11 - My Body 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 11 - My Body 2 - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 12 - What can you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 12 - What can you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 12 - What can you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 13 - What can't you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 13 - What can't you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 13 - What can't you do? - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 14 - Food - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 14 - Food - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 14 - Food - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1 - Semester 1 - Week 15 - Animals - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 15 - Animals - ESL PowerPoint Lesson

    Grade 1 - Semester 1 - Week 15 - Animals - ESL PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1-2 (or 3) - ESL Lesson - How's the weather today? - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 (or 3) - ESL Lesson - How's the weather today? - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 (or 3) - ESL Lesson - How's the weather today? - PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1-2 - ESL Lesson - Do you have a pet? - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - Do you have a pet? - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - Do you have a pet? - PowerPoint Lesson

    Regular price $6.99 USD
    Regular price Sale price $6.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 - PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 and 2 COMBO - 2 PowerPoint Lessons

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 and 2 COMBO - 2 PowerPoint Lessons

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 1 and 2 COMBO - 2 PowerPoint Lessons

    Regular price $12.99 USD
    Regular price Sale price $12.99 USD
    Unit price /  per 
  • Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 2 - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 2 - PowerPoint Lesson

    Grade 1-2 - ESL Lesson - First Day of School / How are you? Vocabulary Set 2 - PowerPoint Lesson

    Regular price $7.99 USD
    Regular price Sale price $7.99 USD
    Unit price /  per 
View all

Subscribe to our emails

Country/region

  • AUD $ | Australia
  • EUR € | Austria
  • EUR € | Belgium
  • CAD $ | Canada
  • CZK Kč | Czechia
  • DKK kr. | Denmark
  • EUR € | Finland
  • EUR € | France
  • EUR € | Germany
  • HKD $ | Hong Kong SAR
  • EUR € | Ireland
  • ILS ₪ | Israel
  • EUR € | Italy
  • JPY ¥ | Japan
  • MYR RM | Malaysia
  • EUR € | Netherlands
  • NZD $ | New Zealand
  • USD $ | Norway
  • PLN zł | Poland
  • EUR € | Portugal
  • SGD $ | Singapore
  • KRW ₩ | South Korea
  • EUR € | Spain
  • SEK kr | Sweden
  • CHF CHF | Switzerland
  • AED د.إ | United Arab Emirates
  • GBP £ | United Kingdom
  • USD $ | United States
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Visa
© 2025, Teacher Matt's PowerPoints Powered by Shopify
  • Choosing a selection results in a full page refresh.
  • Opens in a new window.